Szara pleśń to choroba powszechnie atakująca wiele gatunków roślin uprawianych w ogrodach. Najbardziej znamy ją chyba z pokrytych szarym nalotem truskawek. Patogen powszechnie atakuje rośliny uprawiane pod osłonami oraz warzywa i owoce w czasie ich przechowywania. Oto sposób, jak temu zaradzić.
Tak lubiane przez wiele osób truskawki szara pleśń atakuje już w okresie kwitnienia. Wyniku tego dojrzewające truskawki masowo ulegają zgniliźnie i pokrywają się szarym, pylącym nalotem. Podobnie dzieje się u malin. Ataku szarej pleśni niemal nie sposób uniknąć uprawiając rośliny w szklarniach i tunelach. A nawet jeśli nawet jeśli nam się uda i zebrane owoce i warzywa wydają się być w pełni zdrowe, szara pleśń może jeszcze dokonać spustoszenia w czasie ich przechowywania.
W ogrodach przydomowych i działkowych, chcąc uniknąć konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin, szkodliwych dla otaczającego nas środowiska i nas samych, powinniśmy się skoncentrować na tym aby zapobiec pojawieniu się tej choroby.
Jak zapobiegać szarej pleśni:
- unikaj nadmiernego zagęszczenia roślin
- przestrzegaj płodozmianu
- staraj się nie zraszać części nadziemnych roślin
- pamiętaj o wietrzeniu szklarni i tuneli
- zapewniaj roślinom pod osłonami odpowiednią ilość światła
- regularnie przeglądaj rośliny i usuwaj porażone części roślin
- ostrożnie przeprowadzaj zbiór aby nie uszkodzić skórki owoców
- skrzynki na przechowywane owoce i warzywa dokładnie myj i dezynfekuj
- podczas przechowywania usuwaj owoce z objawami chorobowymi
Bardzo często jednak, szczególnie przy wilgotnej pogodzie, wymienione metody zapobiegania szarej pleśni okazują się niewystarczające i nasze rośliny ulegają tej chorobie. Wówczas jedynym ratunkiem są opryski fungicydami, ewentualnie preparatami naturalnymi (np. Bioczos BR), które jednak zazwyczaj okazują się niewystarczająco skuteczne. Czy zatem jesteśmy skazani na stosowanie „chemii” przeciw szarej pleśni? Przecież uprawiając owoce i warzywa na własnej działce zazwyczaj chcemy aby były one wolne od wszelkich zanieczyszczeń i chemicznych dodatków, których pełno jest w żywności sprzedawanej w sklepach.
Na szczęście od niedawna jest dostępna nowatorska metoda ochrony roślin przed szatą pleśnią, którą wypróbowali już niektórzy rolnicy i sadownicy, a obecnie można ją stosować także na małą skalę, w warunkach uprawy amatorskiej w ogrodach przydomowych i działkowych.
Otóż szara pleśń to choroba powodowana przez grzyba Botrytis cinerea. Jak się okazuje grzyba tego można zwalczać… innym grzybem! Chodzi tu o dobroczynnego, nieszkodliwego dla roślin grzyba Pythium oligandrum, który pasożytuje na grzybach chorobotwórczych. Jest dostępny w postaci preparatu Polyversum WP. Środek ten został dopuszczony do zastosowania w uprawach ekologicznych, nie posiada okresu karencji ani prewencji. Jest zatem bezpieczny dla owadów pożytecznych i nas samych – ludzi. Opryski Polyversum WP można wykonywać nawet tuż przed samymi zbiorami, co ochroni przed szarą pleśnią owoce przeznaczone do przechowywania.
Dawniej Polywersum WP używano głównie do ochrony przed szarą pleśnią truskawek ale w 2013 roku preparat został zarejestrowany także do użycia przeciw szarej pleśni na wielu innych roślinach. Obecnie można go stosować na borówkach, malinach, czarnej porzeczce, gruszach, czereśniach i wielu warzywach. Skuteczność preparatu potwierdzają liczne relacje rolników i sadowników, o czym pisałem w naszym poradniku, w artykule jak zwalczać choroby grzybowe roślin bez stosowania chemii w ogrodzie?
W niewielkich opakowaniach, saszetkach po 2 g, do zastosowania w ogrodach przydomowych i na działkach, preparat jest dostępny pod nazwą Polywersum WP do truskawek, borówek i innych owoców i warzyw.
Gorąco zachęcam do zastosowania Polyversum WP przeciw szarej pleśni jako bezpiecznej i skutecznej alternatywy dla szkodliwych preparatów chemicznych.
Fot. zakażonych truskawek – Ninjatacoshell, zdjęcie publikowane na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.